مشخصات فردی و زندگینامه
نام:عباس
نام خانوادگی:نجفی فیروزجائی
پست الکترونیک:najafi@csr.ir
نخصص ها:علوم سیاسی

زندگی نامه

اینجانب عباس نجفی فیروزجائی در سال 1362 در رشته علوم تجربی از دبیرستان امام صادق (ع) قم دیپلم گرفتم. همزمان با دبیرستان مطالعات مختلف غیر درسی و تحصیلات حوزوی غیر رسمی (مقدمات و بخشی از سطح) را نزد پدر فراگرفتم و سپس در رشته «پیراپزشکی» وارد دانشگاه علوم پزشکی ایران شدم، اما علاقه‌مندی شدید به مسائل و مطالعات دینی، همواره سبب می‌شد تا در کنار آن، مطالعات علوم حوزوی را به طور غیر رسمی ادامه دهم. در سال 65 پس از اخذ لیسانس «پیراپزشکی»، به طور رسمی وارد حوزه علمیه بابل شدم و پس از سه سال تحصیل مستمر و شبانه ‌روزی و اتمام لمعتین و نیمی از رسائل و مکاسب، به قم آمدم و از آن تاریخ (1368) تاکنون تحصیلات حوزوی را ادامه می‌دهم.
در سال 1368 در دانشگاه باقرالعلوم (ع) قم در رشته «علوم سیاسی» در کنار تحصیلات حوزوى، تحصیل کردم و پس از فراغت از دوره لیسانس این رشته، فوق لیسانس «علوم سیاسی» را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گرفتم. در همین سال‌ها در برخی دوره‌های آموزش عقیدتی، سیاسی سپاه در بابل و ساری تدریس کردم و در «دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد»، «دانشگاه هنر تهران» و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب» تدریش داشته‌ام (به طور متناوب).
برخی از دروس حوزوی را در بابل تدریس کردم و از آنجا که گرایش ذاتی این‌جانب به مطالعه و تحقیق است از مشاغل اجرایی اجتناب کرده و عمدتاً به نوشتن کتاب و مقالات مختلف علاقمندم. حوزه‌های تخصصی مطالعاتی و علائق اینجانب عمدتاً «شامل معارف اسلامی»: (فقه، ‌اصول، تفسیر و کلام) و نیز حوزه‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و سیاست بین‌الملل خصوصاً مسائل جهان اسلام و خاورمیانه می‌باشد و در این زمینه مقالات متعددی را به رشته تحریر درآورده‌ام.